Vacancy

Vacancy

Finding Solutions, Creating Opportunities

Analist Controlling

Vacancy code: ANCN

Misiune post: responsabil de asigurarea suportul financiar, analitic și operațional managementului Băncii în realizarea sarcinilor ce îi revin în activitatea de controlling.

Responsabilități:
  • Analizează date financiare și rapoarte pe linia de business (actual/buget/previzionări) precum și date de piața și macroeconomice.
  • Analizează activitatea curenta și propune soluții de îmbunătățire a productivității si eficienței.
  • Asigură procesele de planificare și elaborare de bugete (bugetare anuala, previziuni trimestriale) coordonate de departament.
  • Asigura analiza și raportarea referitor la performanta financiara, investiții, depreciere, costuri, proiecte etc.
  • Este responsabil de întocmirea rapoartelor și analizelor lunare pe cost controlling.
  • Pregătește și gestionează rapoarte, comunică lunar cu liniile de business privind performanta lor financiară și aliniază cu acestea implementarea masurilor de corectare și de îmbunătățire.
  • Asigură implementarea și dezvoltarea proiectelor de cost controlling.
  • Se implică în elaborarea, îmbunătățirea și implementarea de metodologii de controlling în aliniere cu procedurile Grupului.
  • Urmărește, pregătește rapoarte și oferă informații privind devierile bugetare.
Cerințe față de candidați:
  • Studii superioare economice/financiare
  • Experiență de specialitate minim 5 ani dintre care bancară minim 2 ani
  • Cunoașterea PC la nivel avansat (MS Office, Excel, PowerPoint)
  • Cunoștințe IFRS.
  • Cunoașterea limbii engleze la nivel avansat
Profilul candidatului:
  • Capacitate de diagnosticare, abordare strategica, analiză și sinteză
  • Abilitati de negociere și comunicare
  • Capacitate de organizare și control
  • Responsabilitate și implicare
  • Tenacitate, perseverență și adaptabilitate

← Back to job list
Please send your resume by E-mail:
Or download via the form

Resume form

Attach your file *
For additional details please contact the Recruitment Consultant:
+373 22209133