Vacancy

Vacancy

Finding Solutions, Creating Opportunities

Director comercial

Vacancy code: DCOR

Responsabilităţile principale:
  • Conducerea subdiviziunii de comerţ în cadrul companiei: secţia comerţ (naţional / internaţional) şi secţia marketing;
  • Elaborarea şi asigurarea implementării planului strategic de dezvoltare a companiei în domeniul comerţului;
  • Întocmirea programelor de sporire a nivelului de comerţ şi coordonarea realizării celor planificate;
  • Planificarea şi analiza vînzărilor, asigurarea condiţiilor de atingere a obiectivelor stabilite;
  • Monitorizarea şi analiza tendinţelor mondiale, regionale, locale a politicii de preţuri şi marketing, inclusiv a concurenţilor;
  • Implicarea în elaborarea strategiilor de marketing în vederea promovării produselor companiei;
  • Participă la procesul de formare a preţului la mărfurile companiei;
  • Asigurarea activităţii eficiente a subdiviziunilor de vînzări;
  • Analizează preferinţele consumatorilor şi propune elaborarea produselor noi pentru satisfacerea şi/sau stimularea cerinţelor pieţei, prin optimizarea sortimentului;
  • Analiza pieţelor – ţintă la nivel naţional, regional şi mondial, în vederea construirii strategiei de penetrare şi menţinere a cotei de vînzări planificate.

Studii, competenţe, abilităţi:
  • Studii superioare în domeniul economic;
  • Experienţă de muncă în subdiviziuni de comerţ de peste 5 ani;
  • Abilităţi dezvoltate de analiză a pieţelor şi vînzărilor;
  • Deprinderi de planificare strategică şi operaţională în domeniul vînzărilor;
  • Implicare în activităţi de vînzare a produselor noi pe piaţă naţională şi internaţională;
  • Gîndire dezvoltată în afaceri;
  • Deprinderi în organizarea sistemică a proceselor de lucru;
  • Cunoaşterea la nivel profesionist a principiilor de organizare şi conducere a serviciului de comerţ;
  • Spirit de lucru în echipă;
  • Deprinderi manageriale.

Calităţi personale:
  • creativ;
  • comunicabil;
  • spirit de iniţiativă;
  • încredere în sine;
  • capacitate sporită de muncă;
  • orientare către rezultate.

Oferim:
  • angajare permanentă;
  • timp de muncă deplin;
  • pachet social atractiv;
  • salariu competitiv, se negociază în mod individual în urma interviului.
  • amplasare geografică a locului de muncă în mun. Chişinău.

← Back to job list
Please send your resume by E-mail:
Or download via the form

Resume form

Attach your file *
For additional details please contact the Recruitment Consultant:
+373 68503560