Vacancy

Vacancy

Finding Solutions, Creating Opportunities

Manager administrarea activelor si pasivelor (Banca)

Vacancy code: MAAPR

Responsabilități
  • Analizează structura bilanțului din punct de vedere al maturității, valutelor, tipurilor și a comportamentului ratelor de dobânda;
  • Prezintă rezultatele analizelor derulate și propune recomandări, cu scopul de a menține structura optimă pentru activele și pasivele Băncii, precum și pentru a menține la un nivel adecvat riscul ratei de dobânda.
  • Stabilește prețuri de transfer interne pentru produsele Băncii și analizează politica de preț la nivelul activelor si pasivelor Băncii.
  • Asigură managementul lichidității pe termen scurt, mediu si lung pentru leu si valută.
  • Gestionează conturile de rezervă minimă obligatorie (în lei și valută) pentru a atinge nivelurile adecvate și a asigura îndeplinirea cerințelor rezervelor minime obligatorii.
  • Administrează portofoliul banking book de titluri de stat și alte titluri specifice.
  • Coordonează activitățile privind programele speciale de finanțare în colaborare cu alte entități funcționale

Cerințe față de candidați:
  • Studii superioare economice/financiare
  • Experiență de specialitate minim 5 ani dintre care bancară minim 2 ani
  • Cunoașterea PC la nivel avansat (MS Office, Excel, PowerPoint)
  • Cunoștințe aprofundate în domeniul analizei economice si financiare
  • Cunoașterea limbii engleze la nivel avansat.

Profilul candidatului
  • Capacitate de diagnosticare, abordare strategica, analiză și sinteză
  • Abilitati de negociere și comunicare
  • Capacitate de organizare și control
  • Responsabilitate și implicare
  • Tenacitate și perseverență

← Back to job list
Please send your resume by E-mail:
Or download via the form

Resume form

Attach your file *
For additional details please contact the Recruitment Consultant:
+373 68503560